Istorie Decembrie 16, 2011

Satul Broscăuți se află situat la aproximativ 2 km în partea de est a orașului  Dorohoi, județul Botoșani, data înființării acestui sat pierzându-se în negura vremurilor.

Bisericuța cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” a fost construită, după unele date aproximativ pe la anul 1793, din bârne de stejar, drept capelă de cimitir servind pentru prohodirea morților. În anul 1903 a fost mutată în cimitirul nou al satului, suferind oarecare modificări, anul 1903 fiind menționat în multe locuri drept anul înființării ei. A fost construită pe un soclu din piatră de râu, din lemn de stejar și acoperită inițial cu draniță, mai târziu cu tablă zincată. Catapeteasma bisericii are scheletul din lemn de brad iar icoanele din lemn de tei pictate în ulei în stil bizantin fără valoare artistică. Singurele obiecte ”susceptibile” a fi de valoare artistică sunt cele 4 icoane mari împărătești. În perioada 1985-1993 prin contribuția credincioșilor s-a încercat o întărire a structurii de rezistență a bisericii și s-a adăugat un turn clopotniță.

Datorită intemperiilor, cât și faptului că terenul pe care se află amplasată biserica este plat fără posibilitate de scurgere a apei, biserica neavând o temelie solidă, în partea stângă apa s-a infiltrat ducând la o degradare puternică a pereților. Totodată s-a constatat o deteriorare masivă a bolții astfel că după efectuarea unor expertize tehnice s-a dispus în anul 2009 întocmirea unei documentații tehnice pentru reconstruirea bisericii deoarece exista riscul de a se prăbuși.

În luna iunie 2010 s-a început construcția noii biserici, pe o temelie solidă, din cărămidă, stadiul actual fiind destul de avansat, reușindu-se a fi acoperită nava, cu tablă de cupru iar lucrările la turnul clopotniță fiind în stadiul final.

Din anul 1983 preot slujitor al acestei biserici este P.C.pr. Crețu Andrian, telefon 0744178658. Programul liturgic: vecernie sâmbătă seara și în ajunul sărbătorilor, în duminici și sărbători Utrenie, Acatist și Sf. Litrghie, lunar Sf. Maslu.  În prezent slujbele divine sunt oficiate în casa socială a parohiei în care s-a amenajat un paraclis.